Molėtų kraštas ypatingas ir išskirtinis. Šalia miesto turime unikalų archeologinį objektą: dvi 2,5 tūkst. metų senumo Luokesų polines gyvenvietes. Archeologai povandenininkai Luokesų ežero dugne atrado seniausią Lietuvoje medinį šaukštą.
Dvi garsios kunigaikščių giminės – Radvilų ir Giedraičių – rezidavo Molėtų žemėse. Dubingių piliavietėje XV a. pradž. stovėjusi Vytauto pilis. XVI–XVII a. Dubingius valdė Radvilos. 1547 m. žymiausia Lietuvos moteris gražuolė Barbora Radvilaitė praleido Dubingių pilyje šešis ilgus savo tuoktuvių su kunigaikščiu Žygimantu Augustu laukimo mėnesius. Garsiausia visų laikų meilės istorija paliko mums įsimylėjėlių susirašinėjimo laiškus iš Dubingių pilies.
Kunigaikščiai Giedraičiai, pradedant Palaimintuoju Mykolu Giedraičiu (g. apie 1425–1485) ir baigiant pasaulyje garsiu intelektualu, Paryžiaus „Kultūros“ žurnalo įkūrėju bei ilgamečiu redaktoriumi Jerzy Giedroyc (1906–2000), nuo LDK laikų davė Lietuvai daug žymių žmonių: aukštų dvasininkų, valstybės veikėjų, mokslo vyrų. Molėtų kraštas didžiuojasi jų paliktais paveldo objektais ir iš čia sklidusia mokslo bei kultūrinės pažangos šviesa.
Nepaprasta mūsų krašto valstybingumo kūrimo istorija: Lietuvą čia kūrė Malvina Valeikienė, Antanas Jaroševičius, Matas Valeika. Prieš Antrąjį pasaulinį karą Molėtų padangėje darniai skambėjo ne tik lietuvių, bet ir jidiš, lenkų ir rusų kalbos. Holokaustas, pokario partizaninis judėjimas, tremtis įsirėžė į mūsų istoriją kaip patys baisiausi įvykiai, po kurių sekė sovietmetis, iš esmės pakeitęs krašto veidą. Su sąjūdžio banga prasidėjo mūsų metai.
Muziejaus būsimoje ekspozicijoje šiuolaikinių priemonių pagalba bus pasakojame vaizdingai visa Molėtų krašto istorija, kad muziejų aplankęs tiek mokinukas, tiek svečias pažintų muziejų ir patirtų gerų emocijų.