Lietuvos etnokosmologijos muziejus kartu su Tulūzos mokslo ir kultūros centru „Site de le space“ vykdo projektą „Lietuvių ryšiai su kosminiu pasauliu (angl. Lithuanian ethnocosmology: past, today and future)“

Lietuvos etnokosmologijos muziejus kartu su Tulūzos mokslo ir kultūros centru „Site de le space“ vykdo projektą „Lietuvių ryšiai su kosminiu pasauliu (angl. Lithuanian ethnocosmology: past, today and future)“, kuris yra Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 dalis. Sezoną organizuoja Lietuvos kultūros institutas kartu su Prancūzų institutu Paryžiuje.

Lapkričio 18 – 21 dienomis vyko vizitas Tulūzoje, kurio metu buvo vykdomos kelios projekte numatytos veiklos. Lietuvos etnokosmologijos muziejus ir „Site de le space“ centras siekia vykdyti ilgalaikes veiklas, kurios būtų tęsiamos ir pasibaigus Lietuvos kultūros sezonui Prancūzijoje.

Muziejaus edukatorius Aidas Sadauskas susitikimo metu pristatė muziejuje vykdomas veiklas bei supažindino „Site de le space“ centro edukatorius su kosmoso botanikos tyrinėjimais bei tuo, kaip šios veiklos gali būti pritaikytos mokinių edukacijoms. Kosmoso botanika ir lietuvių pasiekimai šioje srityje yra viena iš prioritetinių projekto temų, todėl susitikimų metu buvo pristatytos muziejaus fonduose esančios muziejinės vertybės, kurios geriau leidžia suprasti lietuvių pirmuosius pasiekimus šioje srityje. Muziejų atstovai aptarė muziejinių vertybių skolinimo bei eksponavimo galimybes. Taip pat buvo pristatytas trumpas leidinys apie prof. A. Merkio botanikų komandos pasiekimus ir Baltažiedžio vairenio išauginimą kosminėje stotyje 1982 metais.

Prie vizito prisijungusios mokytojos iš Molėtų progimnazijos, Utenos Dauniškio gimnazijos bei Vilniaus r. Nemenčinės Gedimino gimnazijos Vilma Mozūrienė bei Loreta Tarvydienė su mokiniais dalyvaus 2025 metais birželį vyksiančioje „Site de le space“ Vaikų mokslo konferencijoje, todėl jau šio vizito metu jos buvo supažindintos su eksperimentais ir veiklomis, kurios turi būti atliktos iki planuojamos konferencijos. Taip pat pristatymo metu buvo išduoti priemonių rinkiniai skirti eksperimentams atlikti, kuriuos mokytojos naudos grįžusios į savo mokyklas.

Vizito metu Lietuvos etnokosmologijos muziejaus direktorius Linas Šmigelskas ir „Site de le space“ centro direktorius Arnaud Mounier bei Edukacijos, mokslo ir kultūros direktorius Christophe Chaffardon aptarė ateities bendradarbiavimo galimybes, įvertino jau vykdomas veiklas.

Projekto tikslas yra vystyti ryšius tarp Lietuvos ir Prancūzijos mokslo muziejų ir centrų bei muziejų lankytojus geriau supažindinti su lietuvių ir prancūzų pasiekimais kosmose, skatinti mokinius įsitraukimą į STEAM veiklas. Lietuvos kultūros sezonas Prancūzijoje yra puiki galimybė garsinti lietuvių pasiekimus kosmose bei atkreipti dėmesį į jų indėlį kosmoso tyrinėjimuose. Šis projektas taip pat yra galimybė užmegzti naujus ryšius, jau 2025 metų vasarį Inovacijų agentūros „Space Hub LT“ grupė kartu su Tulūzos mokslo ir kultūros centru „Site de le space“ planuoja Lietuvos kosmoso technologijų verslo atstovų ir mokslininkų išvyką į Tulūzą, kurios metu bus vystomos bendradarbiavimo galimybės su Prancūzijoje esančiomis įmonėmis ir mokslo centrais.