Penktasis Molėtų turizmo ir verslo informacijos centro „Tikros istorijos“ pasakojimas.
Tikriausiai visi molėtiškiai žino Vandos ir Alfonso Paškevičių šeimą ir ne kartą naudojosi jų teikiamomis paslaugomis. Pristatome pasakojimą, kaip šis verslas gyvena šiandien. Raktų gamyba, spynų remontas – šeimos verslas į kurį įsitraukė ir jų sūnus Paulius. Šiandien jaunojo molėtiškio verslininko vardas žinomas ir už mūsų rajono ribų, klientų netrūksta, o verslo istorijoje sukaupta nemažai patirčių.
Paulius yra Vandos ir Alfonso Paškevičių sūnus, kuriam buvo patikėta perimti šeimos verslo vairą. Jis pasakoja prisimenantis tą dieną, kai tėtis nusipirko pirmąsias stakles raktams gaminti: „Aš atsimenu, kai dar gyvenome kitame name ir tėtis namo parsinešė pačias pirmąsias stakles raktams gaminti. Tada pusė kaimynų suėjo jų žiūrėti. Man buvo gal mažiau nei 5 metai, bet atsimenu, kad tai buvo didelis įvykis. Dar dabar tas stakles turiu išsaugojęs.“ Pauliaus tėtis ne tik buvo šeimos verslo pradininkas, bet į veiklą įtraukė ir sūnų: „Jis labai norėjo, kad aš šį verslą perimčiau. Tai labai paveikė – aš pats norėjau ir dirbti su tėčiu pradėjau 20-ties metų. Tai 12 metų atgal. Pradėjus dirbti kaip tik atsirado automobiliai su elektronika, buvo ne tik tie paprasčiausi rakčiukai,“ – prisiminimais dalinasi Paulius ir džiaugiasi, kad būtent tėtis yra jo verslo pradžios iniciatorius. Visokeriopos tėčio pagalbos Paulius sulaukia ir toliau: „Jeigu ne tėtis, man vienam būtų labai sunku visur suspėti. Aš išvažiuoju, jis dirba čia vietoje. Džiaugiuosi, kad tėtis manęs paklauso, jis nusileidžia mano šiuolaikiškesniam požiūriui, nors duodu ir jam pasisakyti. Man patinka dirbti su juo. Jis man yra pavyzdys versle ir visur kitur. Jis – mano mokytojas.“
Pauliaus veikla – ne tik įvairių raktų gamyba, jų programavimas ir spynų remontas, tai ir avariniai atrakinimai, žmonių gelbėjimas jiems užsikirtus viduje. Per 12 darbo metų yra buvę įvairiausių situacijų – vienos šokiravo, kitos ne kartą privertė juoktis. Nors Paulius nesureikšmina savo darbo svarbumo, ne kartą nuo jo greito reagavimo krizinėse situacijose priklausė kitų žmonių gyvybė. Vyras prisimena ir mašinose užsitrenkusius mažamečius vaikus karštą vasaros dieną, ir COVID-19 sunkios būklės moters išlaisvinimą.
Žengdamas pirmuosius žingsnius versle Paulius pasinaudojo Užimtumo tarnybos parama jaunimui iki 29 metų, skirta darbo vietai sukurti. Gavęs finansavimą, jaunasis verslininkas įsigijo reikalingą įrangą, o tai leido įgyvendinti daugiau ir įvairesnių užsakymų, išplėsti veiklą ir į kitus rajonus: „Pradžioje dirbau tik Molėtuose, tada pradėjau plėstis labiau į Uteną, Ignaliną, Ukmergę, į visus kitus aplinkinius miestus. Tuose miestuose nėra tokių jaunų raktininkų, yra tik vyresnio amžiaus, kurie nenori dirbti daugiau, o man yra noras. 7 dienas per savaitę ir 24 valandas per parą važiuoju, tik kvieskit – aš važiuosiu, visur! Išsiplėčiau per aplinkinius miestus ir man pakankamai neblogai sekasi. Iš tiesų gera, paglosto širdį, kai girdžiu gerus atsiliepimus. Paskambina klientas iš Ignalinos ir sako – kur skambiname, visur Molėtus rekomenduoja,“ – pasakoja Paulius. Apie jį žinia greitai pasklido reklamos dėka. Vyras nebijojo investuoti į naujus reklamos kanalus ir tai pasiteisino: „Mano paslauga labiau reikalinga žmogui, kai atsitinka nelaimė, pameta raktus ar užsitrenkia. Tada žmogus nežino ką daryti ir skambina numeriu 118 sužinoti kas tokią pagalbą teikia. Taip pat yra Google, kur suvedus raktinius žodžius, tarkim „avarinis atrakinimas Ukmergėje“, iš karto meta informaciją apie mane. Iš pradžių dėdavau reklamą į vietinius miestų laikraščius, bet juos skaito mažiau aktyvesni ir vyresni žmonės, mažiau man iš to būdavo pelno, todėl nusprendžiau dėti reklamą tiesiai į internetą.“
Bėgant laikui atsirado ir nuolatiniai Pauliaus klientai. Tai – įmonės ir automobilių servisai Molėtuose, Utenoje ar Ukmergėje, kurie nuolat duoda darbo jaunam verslininkui. Paulius tikrai neapsiriboja vien Molėtais, o puikiai išnaudoja ir šalia esančius miestus – ne ką mažiau klientų į molėtiškį kreipiasi ir iš Vilniaus. Įvertinęs savo patirtį Paulius tik dar kartą patvirtina – tereikia ryžto ir tvirtumo.
Paulius mano, kad šiais laikais kurti verslą yra lengva, tereikia idėjos ir drąsos ją įgyvendinti. Visai kitokią patirtį vaikinas stebėjo jo tėvams kuriant verslą: „Nebuvo interneto, buvo tik kažkokie katalogai. Gauni paštu katalogą, pavartai, randi ko reikia ir tiesiog važiuoji su žemėlapiu ieškoti. Tada manau tikrai būdavo labai sunku, o dabar pradėti verslą labai paprasta – internetą įsijungi, sukuri įmonę. Idėją turėk ir tik nebijok daryti.“
Vos pradėjęs dirbti Paulius taip stipriai pasinėrė į darbus, kad tik po dešimtmečio suprato dirbęs be jokių atostogų: „Man šitas darbas yra kaip hobis. Įranga yra brangi, bet man patinka, man malonu į ją investuoti. Tikrai nesumeluosiu, kad kokius 10 metų dirbau be atostogų. Išvykom į Egiptą ir draugė manęs klausia: ar įsivaizduoji kada atostogavai? Sakau – ne. Dar taip nebuvo, kad būčiau nedirbęs savo darbo. Tik po tos kelionės pradėjau bent 2-3 savaites per metus skirti savo atostogoms.“
Paulius įsitikinęs, kad Molėtai – palanki vieta kurti verslą. Net jei atrodo, kad rajone per siauras klientų ratas, jį puikiai galima išplėsti į kitus rajonus, kaip padarė ir jis pats – galimybę lengvai pasiekti kitus Aukštaitijos rajonus, sostinę išnaudojo kaip privalumą. Pasak jaunojo verslininko, Molėtuose konkurencinė aplinka yra mažesnė, kaip ir patalpų nuomos kainos, o tai verslui yra svarbūs faktoriai.
„Molėtai yra viena didelė šeima. Aišku, savi pliusai, savi minusai. Čia žmonės malonūs ir draugiški, o tas bendravimas su klientu yra labai svarbus. Man malonu bendrauti, ypač kai ateina patys molėtiškiai, malonūs žmonės ir šypsosi“ – mintimis dalinasi Paulius. Verslą ir namus Molėtuose kuriantis vyras džiaugiasi čia sugrįžtančiais kitais bendraamžiai, o savo ateities vizijoje mato tik Molėtus: „Jeigu tau patinka Molėtuose gyventi, tu gali čia bet ką kurti. Iš lėto pasidžiaugti gyvenimu, apsidairyti aplinkui – Molėtai yra idealus kraštas. Tame, matyt, ir yra tas mūsų Molėtų tikrumas. Viską apgalvoji neskubėdamas ir priimi tinkamus sprendimus.“