JORĖ 2025 | Kulionys
2025 m. balandžio 26–27 d., Kulionys (Molėtų r.).
Kviečiame švęsti XXIX pirmosios pavasario žalumos šventę – Jorę!
Laukia protėvių apeigos prie laužų, senosios giesmės, aidinčios po atviru dangum, šokiai, žygiai ir širdimi jaučiama bendrystė su gamta.
Kas yra Jorė?
Tai dienos, kai žemė nubunda žalia viltimi, o mes – su ja. Čia sprogsta pumpurai, skleidžiasi pirmoji žaluma, kvepia pavasario žole, skamba protėvių giesmės, užburia apeigos, o kiekvienas žingsnis ant Kulionių piliakalnio ir Perkūno šventovėje, jungia mus su tuo, kas amžina – šventybe, kuri šildo sielą, įkvepia, įgalina ir įsuka gyvenimo ratą!
Daugiau žinių netrukus!
Apie Jorę: https://alkas.lt/jore/
„Gyvo žalio!“ apie Jorę:
Lietuviškai: https://youtu.be/fF8ttoA3yYg
Angliškai: https://youtu.be/jCG793YJDMI
Nakvynę galite užsisakyti: Sodyba „Aura“ 0-68743619; „Pas Iloną“ sodyboje 0-60321055; Observatorijos patalpose 0-67421316 . Nepabūgę šalnų gali nakvoti nemokamai Etnografinėje sodyboje savo palapinėse. Daugiau žinių: 0- 682 14559, 0-616 4596 (Etnografinė sodyba, Kulionių k., Molėtų r.). Šventė be svaigalų!
Ateik, pajusk pavasario alsavimą ir šventės džiaugsmą drauge!
Rengėjai: Molėtų krašto muziejus ir Lietuvos Romuva
Tel. +370 682 14559, +37061644596.
XXIX PIRMOSIOS PAVASARIO ŽALUMOS ŠVENTĖ
JORˑ2025
DIENOTVARKĖ
Penktadienis, balandžio 25 d.
11-17 Talka šventvietėje. Džiaugiamės pirmąja pavasarine žaluma – puošiame Stebyklos stulpus, Aukurus ir Vartus, Perkūno šventvietės erdvę. Tvarkome taką į Kulionių piliakalnį, ruošiame piliakalnio ugniavietę ir aikštelę.
19 Vakaro laužas, dainos.
Šeštadienis, balandžio 26 d.
11-15 Talka šventvietėje. Pirmąja pavasarine žaluma puošiame Stebyklą, Vartus, Perkūno šventvietę.
12-21 Laikas amatų pristatymui: „Gyva Duona“ – duonos kepimo paslaptimys, Rimantas Ordinas – baltiškų žalvarinių papuošalų gamyba, tikras kalvis – kalvystės amatas ir kt. kas tik gali ir nori.
15-17 Dangaus – galų paieška Dangaus šviesulių stebykloje su vaidila Jonu Vaiškūnu.
17-18 Jonas Chockevičius su grupe giedos „Giesmes Didiesiems“.
nuo 18-Perkūno pirtis...
18-19 Senoviniai žaidimai su Brolių Rato vyrais
19-20 Sutartinių mokymai
20-24 Vakaro laužas, ugnies reginiai, vakaronė, šokiai. „Tankuojis“ ir bendrinikai.
Sekmadienis, balandžio 27 d.
10:30 Apeiginio viralo užkaitimas ir virimo pradžia Perkūno šventovėje.
11-16 Amatininkai džiugina savo rankdarbiais ir siūlo juos įsigyti.
11 „Pulkun pulkun broliukai/sesutės – pulkun“ – apeiginis susibūrimas Dangaus šviesulių stebykloje. Krivės ir vaidilos sveikinimas.
11:30 Šventinė eisena iš Dangaus stebyklos į Kulionių piliakalnį su vėlių vėliavomis, žvakutėmis ugniai nuo piliakalnio parsinešti, kartu su „Kūlgrinda“ giedant Jorės giesmes.
12 Protėvių vėlių pagerbimas Giedame „Oi kalnas kalnas“, protėvių atminimo ir karines giesmes. Krivė ir vaidilos sako sveikinimo kalbas. Per Amžinąją ugnį aukojame protėvių vėlėms.
12:30 Romuvių įšventimas. Įšvenčiamųjų galios ženklas - baltiškas papuošalas, kuris po įšventimo tampa Romuvio Galios saitu.
13 Apeiginis karžygių pasirodymas - partizaniško laikotarpio rekonstruktoriai „Miško broliai“ atliks simbolinę salvę, skirta pilėnų atminimui.
13:30 Iškilminga eisena iš Kulionių piliakalnio į Dangaus stebyklą. Nuo piliakalnio Aukuro prisidegę savo žvakeles ir deglus, Šventą Ugnį nešame į Dangaus stebyklą.
13:50 Žengiame pro Jorės vartus, per Jorės vandenį ir „Dūno upę“.
14:00 Įkuriamas Ugnies aukuras Dangaus stebykloje. Su „Kūlgrinda“ ir kt.. Giedame „Dega ugnelė tūta tūta“, „Jorja geras vakaras“, „Žemynėle, žiedkelėle“. Labiname Gabiją, Žemyną, Perkūną. Aukojame Joručius ir Duoną. Žemyneliaujame. Siunčiame ratu šventinį kaušą ir tariame linkėjimus. Dainuojame „Jori, šildyk žemį“ ir kt. Labiname naujuosius romuvius ir Joriukus (visus kurių vardai su šaknimi Jor- Jar- Jur-) kviečiame į rato vidų ir eidami ratelius apie juos audaujame „Tu žilvitėli, dabile“.
14:30 Aukojame atsivežtus akmenis Perkūno šventovei. Aukodami garsiai sakome iš kur atkeliavo akmuo, tariame iškilmingus linkėjimus artimiesiems, visai Tautai. Ant akmenų degamos žvakutės, aukojama pirmoji žaluma. Krivė pašventina akmenis. Giedame „Didysie mūsų“, „Dijūta kalnalis“, einame rateliu apie šventovės akmenis.
14:50 Ragaujame šventinį Viralą, Jorės girą, sulą, Jorei išvirtą biržietišką alų. Kepame šventinę kiaušinienę. Dalinamės suneštinėmis vaišėmis. Vaišinamės ir vaišiname vienas kitą.
16-17 „Žvaigždžių skliaute“ naujausio dr. Algimanto Bučio dvitomio veikalo apie Lietuvos karalius ir karalienes pristatymas. Dalyvauja: A. Bučys teatro vaidila bei bardas Gediminas Storpirštis.
***
Visą laiką: Etnografinėje sodyboje ir „Žvaigždžių skliaute“ veikia parodos: Romualdo Petrausko (1958–2021) lietuviškų Dievų medžio skulptūrų paroda, keramikės Genovaitės Jacėnaitės (1933–2016) lietuviškų dievų ir mitinių būtybių atvaizdų iš deginto molio paroda, Vytautos Daraškevičiaus nuotraukų parodos „Gyvo žalio!“ ir „Mūsų Krivis Trinkūnas“.
***
Nepamiršk pasiimti:
– šaukštą ir dubenėlį viralui,
– stiklinę girai ar sulai,
– jorutį – margutį aukai ir ridenimui,
– žvakelę apeiginei ugniai,
– akmenį – Perkūno šventovei,
– veliavą – kad būtum matomas Protėvių ir Dievų,
– papuošalą – jei nori būti įšvęsta (-as) į romuvius,
– vaišių - jei nori būti vaišinama (-as).