Keturiasdešimtasis Molėtų turizmo ir verslo informacijos centro „Tikros istorijos“ pasakojimas.
„Šarkos Spinta“ – tvarios mados studija - mamos Alydos Šavelienės ir dukros Kotrynos Tursienės idėja, norint ir siekiant saugoti Žemę. Atgaivinti daiktus bei suteikti jiems naują gyvenimą, taip pat, kiek įmanoma, prisidėti prie kitokio požiūrio į dėvėtą tekstilę – toks išsikeltas tikslas.
Mama Alyda Šavelienė su dukra Kotryna Tursienė. Asmeninio albumo nuotrauka.
Alydą ir Kotryną mintis atidaryti parduotuvę lydėjo ilgą laiką. Kotryna, dar studijuodama Kaune aprangos dizainą, kūrė drabužių kolekciją – baigiamąjį darbą tema „Tvarios mados idėjų taikymas šiuolaikinių biurų aprangai kolekcijoje „(NE)OFICIALU“. Mergina, baigusi studijas, ėjo link tikslo, kuris skatintų ne masinę bet tvarią madą. Įgijusi žinių, suprato, kad tai itin reikalinga ir svarbu.
Alyda, mėgstanti keliauti, visada, pamačiusi dėvėtų drabužių parduotuvę, jos negali aplenkti. Užsuka į tokias krautuvėlės, bet jose tiek rūbų, kad jų nepasieki, arba prekių tiek daug, kad nėra galimybių jų ištraukti. Žmonės rūbus perka masiškai, nes pigu. „Man iš karto kilo mintis: tai kas, kad pigu? Juk jei prekės nereikia, kam ją pirkti? Iš esmės – pirkti BET KĄ ir BET KIEK? Tuomet į galvą atėjo nuostabi idėja – atidaryti mažą jaukią parduotuvėlę su tvarkingais ir gerais rūbais, kurių, žinoma, bus nedaug,“ – pasakoja moteris.
Toks bendras požiūris mamą ir dukrą atvedė iki to, kuo jos gyvena jau keletą mėnesių. Kol kas tai daugiau įdomus laisvalaikis nei darbas, einantis greta įprastinio gyvenimo ritmo. Ateityje įkūrėjos tikisi daugiau, tai tik pradžia gražaus ir tvaraus verslo link.
Parduotuvėje dėvėti drabužiai yra sutvarkyti, kad nusipirkęs žmogus juos iš karto galėtų nešioti. Savininkės visus rūbus išskalbia ekologiškomis priemonėmis, išlygina, išgarina ir, jei reikia, pataiso. Taip pirkėjui pristato geriausią gaminio versiją. „Dažnai sakome - juk suknelė yra nekalta, jog buvo išmesta ir ji tikrai neturi būti pasmerkta „nurašymui“. Priešingai, čia labai tinka angliškas posakis: „One man's trash is another man's treasure“ ( vert. vieno žmogaus šiukšlės yra kito žmogaus lobis). Tad nepasmerkime, atraskime iš naujo!“ – mintimis dalijasi moterys.
Parduotuvėlė "Šarkos Spinta". Asmeninio albumo nuotrauka.
Didžiausias iššūkis buvo rasti tinkamas patalpas Molėtų mieste, yra daug įvairių patalpų, bet moterys norėjo kažko išskirtinio, jaukaus ir tinkančio jų verslo pradžiai. Netikėtai atsiradus vietai Molėtų prekybiniuose pastatuose, suprato, kad tai tinkamas variantas viską pradėti būtent čia. „Senas pastatas alsuoja istorija, lygiai kaip ir mūsų drabužiai. Jaukus vidinis kiemas – ramybė ir tvarka. Tuo pat metu, viskas pasiekiama ranka, nes esame Molėtų centre. Taigi paieškos buvo nelengvos, bet tikrai to vertos,“ – džiaugiasi įkūrėjos.
Kuriant verslo planą ne visada gali nuspėti, koks bus klientas. Praėjus kelioms savaitėms po atidarymo, moterys pamatė, kad negali orientuotis į konkrečią klientų grupę, nes parduotuvėlę aplanko skirtingo amžiaus bei veiklų moterys, kurios yra ne tik vietinės, bet atvyksta ir iš gretimų miestų – Vilniaus, Utenos. „Nuostabiausia, kad mus atranda patys klientai! Jie pamato mūsų iškabą gatvėje, prasitaria, kad išgirdo apie mus iš draugų ar artimųjų lūpų, atrado Facebook ar Instagram socialiniuose tinkluose, taip pat per Google Maps. Tai yra fantastiška ir tikimės klientų sulaukti vis daugiau,“ – džiūgauja Kotryna ir Alyda. Socialiniuose tinkluose @sarkos_spinta moterys dalinasi ne tik parduodamomis prekėmis, bet ir informacija, kuri susijusi su tvarumu bei jų požiūriu į tai.
Mažame mieste sunkiau kurti kažką naujo, nes čia mažiau bendraminčių, tačiau kuo toliau, tuo labiau Molėtai tampa vis patrauklesni. Atsikrausto vis daugiau naujų gyventojų, tai vyksta po truputį, bet užtikrintai. Šis kraštas tampa žinomu, žmonės atvyksta iš įvairių Lietuvos kampelių pailsėti, gerai praleisti laiką bei kažką nauja atrasti. „O mus kiekvienas naujo kliento apsilankymas iš kito Lietuvos miesto dar labiau įkvepia ir džiugina, o kai jie dar ir sugrįžta... Tai būna didžiausias įvertinimas,“ – džiaugiasi Kotryna ir Alyda.
Aksesuarai. Asmeninio albumo nuotraukos.
Šarka dažnai žmonėms asocijuojasi kaip vagilė, bet moterys ją mato kaip vieną gražiausių paukščių Lietuvoje, kuri, jei tik būtų žmogus, tikrai priklausytų stilingiesiems ir stebintų savo išvaizda. „Šarkos mus neretai aplanko kieme, visad gėrėdavomės jų grožiu, ypač, kai atskrisdavo visas pulkas. Kurdamos pavadinimą, norėjome žaismingumo ir išgrynintos minties,“ – šypsosi pašnekovės. Šarka yra gamtos dalis, o gamtą turime saugoti, kasdienybėje ieškodami tvarumo. Šio paukščio spalvos padiktavo ir studijos interjerą bei visas čia esančias detales. Spinta – savaime suprantama, kad tai apie drabužius ir kasdienybės pasirinkimus. Viskas puikiai atitiko studijos koncepciją ir taip gimė žaismingas parduotuvėlės pavadinimas.
Moterys keliauja per Lietuvą, kartais tenka lankytis ir Latvijoje, kad surastų tinkamų prekių. Norima klientams pateikti kokybiškus gaminius, atrenkamos geros kokybės medžiagos, randama net garsių prekinių ženklų, įkūrėjos griežtai atsisako klastočių. Sezoniškumas šioje srityje yra labai svarbus, nes prekes reikia derinti pagal metų laiką. Ko nerasite šioje parduotuvėje - tai sezoninių tendencijų ar trumpalaikių madų. „Kartais nutinka taip, kad po lobių paieškų grįžtame be nieko arba su 3-4 gaminiais, bet suprantame šią riziką, nes drabužius kruopščiai atrenkame po vieną ir siekiame atvežti tai, kas geriausia. Griežtai laikomės savo principų ir nebijome nusivylimų,“ – pasakoja moterys.
Molėtuose galime suskaičiuoti ne vieną dėvėtų drabužių parduotuvę, džiugu, kad tokių vietų yra nemažai, nes žmonės gali atrasti ir po truputį prisijaukinti tvarumą, tačiau daliai vartotojų jos yra nepatrauklios. Kotryna ir Alyda visada pirmiausia galvoja apie klientą, kaip jis turėtų jaustis parduotuvėje. Kiekvienas žmogus ieško jaukumo, estetikos ir patogumo. Žmogui daug maloniau, kai gali lengvai pasiekti drabužį, jį pasimatuoti, o dar smagiau, kai yra galimybė įsigyti jau švarų ir parengtą dėvėti. „Mūsų studija vadovaujasi principu – mažiau yra daugiau, todėl čia neišvysite drabužių kalnų ir slėnių. Mes dėvėtus drabužius pristatome kitaip, tuo ir skiriamės nuo kitų dėvėtų drabužių parduotuvių miestelyje,“ – šypsosi mama su dukra. Konkurencija mažame mieste moterims nėra problema, nes vietos čia užteks visiems.
Mada tampa nebemadinga, žmonės išmeta senus daiktus ir juos pakeičia naujais. Po truputį žmonių požiūris į vartotojiškumą pradeda keistis, ateina suvokimas, kad kad galima senus daiktus panaudoti jų neišmetant ar neperkant naujų, tvarumą reikia pritaikyti savo kasdienybėje. Matydami vis prastėjančią situaciją mūsų Planetoje, kiekvienas turime savo išgalėmis prisidėti prie jos išsaugojimo. „Ir net jei kažkas tampa madinga, tebūnie ši mada egzistuoja kuo ilgiau, nes tokia mada mažiausiai kenkia, priešingai – padeda Žemei,“ – mintimis dalijasi pašnekovės.
Klientai, užsukę į „Šarkos Spintą“, peržiūri drabužius, klausinėja, moterys siekia, kad jų parduotuvėje būtų pristatyta geriausia drabužio versija. „Žmogui paklausus, ar tai dėvėti drabužiai, mes suprantame, kad tai yra didžiausias komplimentas ir mūsų darbas bei pastangos nenuėjo veltui,“ – džiaugiasi savininkės. Moterys ateičiai dar turi planų, tik kol kas jų atskleisti nenori. Pasak jų, plėstis yra ne tik svarbu, bet ir įdomu, o kaip seksis, viską toliau parodys tik laikas.
Šūkiui „Molėtai – čia viskas tikra“ pritaria abi moterys. Kotryna, baigusi studijas Kaune, nusprendė grįžti atgal į Molėtus, nes čia jai tiesiog gera. Tikra gamta, „naminė“ aplinka, todėl ir šeimą čia sukurti pasirinko neatsitiktinai. O Alyda į Molėtus atvyko iš Kauno, ją čia atsivežė vyras, bėgant metams, ją pakerėjo krašto grožis ir nesuvaidintas žmonių tikrumas, paskatinęs pasilikti.
2024 - 08 - 21